Naturalne zabiegi pielęgnacyjno – lecznicze kończyn dolnych – żylaki
428
post-template-default,single,single-post,postid-428,single-format-standard,bridge-core-2.3.3,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-29.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-638

Naturalne zabiegi pielęgnacyjno – lecznicze kończyn dolnych – żylaki

Żylaki są powodem dokuczliwych dolegliwości, powodują dyskomfort, uczucie „zmęczenia” nóg, skurcze nocne, obrzęki, pieczenie. Dolegliwości nasilają się w ciągu dnia i ustępują częściowo w trakcie chodzenia lub po położeniu się. Żylaki częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. U kobiet objawy mogą nasilać się przed miesiączką. Objawy to: bolesne skurcze mięśni, ból stóp i podudzi, tzw. uczucie ciężkich nóg, obrzęki pojawiające się najczęściej, wieczorem pajączki naczyniowe. Żylaki mogą być pierwotne lub wtórne.

Żylaki pierwotne rozwijają się samoistnie, podstawowymi przyczynami ich powstawania są skłonności genetyczne współistniejące z czynnikami ryzyka takimi jak styl życia, praca związana z długotrwałą pozycją stojącą lub siedzącą, wielokrotne ciąże, nadmierny wysiłek fizyczny itp. Żylaki wtórne to takie, które powstają w następstwie przebytych lub istniejących stanów chorobowych powodujących permanentny zastój krwi w układzie żylnym.

Organami oczyszczającymi nasz organizm z toksyn są:

  • Wątroba, która oczyszcza krew,
  • nerki, które oczyszczają limfę i płyny ustrojowe

Niewydolność lub zła praca tych narządów powoduje zbieranie się nadmiernej ilości toksyn występujących w organizmie w postaci ciężkiej, gęstej mazi-śluzu (który jest siedliskiem wielu wirusów i bakterii chorobotwórczych). Organizm nie mogąc ich usunąć i za sprawą siły grawitacji tą ciężką maź spycha w dół do żył w nogach, oklejając żyły tzw . płytkami miażdżycowymi. Prześwit naczyń krwionośnych zmniejsza się ,krew wolniej w nich płynie. Żyły zaczynają się deformować i powstają żylaki.

Występowaniu żylaków sprzyjają także zaawansowany wiek, a także otyłość. Kobiety są dużo bardziej predysponowane do powstawania żylaków – nie do końca wiadomo dlaczego. Znaczenie ma również przynależność rasowa – żylaki kończyn dolnych najczęściej dotyczą ludzi rasy białej.

Do rozwoju żylaków może również przyczyniać się wysoki wzrost, palenie papierosów, nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu, noszenie obcisłych ubrań (zwłaszcza podkolanówek lub pończoch z ciasnymi ściągaczami utrudniającymi odpływ krwi z kończyn dolnych) i butów na wysokich obcasach, a także dźwiganie ciężarów.

Objawy schorzenia to:

  • obrzęki i pieczenie nóg,
  • marznące, niedokrwione stopy,
  • bolące zgrubiałe żyły, szczególnie podczas wysiłku,
  • chromanie przestankowe, bolesne skurcze mięśni,
  • drętwienie kończyn,
  • przebarwienia i owrzodzenia skóry,
  • bolesność nóg podczas chodzenia i stania,

Profilaktyka w przeciwdziałaniu żylakom jest bardzo ważna. Bo to jak dbamy o nasz organizm ma ogromne znaczenie jak on funkcjonuje.

ZALECENIA Z NATUROTERAPII

1. Hirudoterapia
Bardzo skuteczną naturalną metodą likwidacji dolegliwości związanych z żylakami (ból, napięcie, drętwienie nóg, skurcze mięśni itp.). Zastosowanie pijawek, które są fabryką rewelacyjnego jadu daje bardzo znaczna poprawę w funkcjonowaniu i usprawnienie dla chorych nóg.

Pijawka lekarska wytwarza m.in. hirudynę, heparynę, najlepsze z istniejących leków przeciwzakrzepowych, hementynę enzym pomagający rozkładać utworzone już zakrzepy, substancje rozszerzające naczynia krwionośne, lipazy i estrazy powodujące rozkład tłuszczy, substancje znieczulające (endorfiny) oraz neurotransmitery związki biochemiczne regulujące przepływy impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych, takie jak dopamina, serotonina czy acetylocholina. Ślina pijawki zawiera ponad 120 różnych substancji regenerujących i oczyszczających nasz organizm. Jest produktem w 100% naturalnym, podanym w najświeższej formie (bez konserwantów i chemii) i w odpowiednim stężeniu-natura się nie myli. W naturoterapii leczymy cały organizm, ponieważ funkcjonowanie każdego z poszczególnych narządów jest zależne od wydolności całego organizmu. Po zabiegach z pijawkami żylaki na nogach stają się miększe, mniej widoczne, ustępują obrzęki nóg, nogi stają się ciepłe-jest lepszy przepływ krwi. Ustępują skurcze, bolesność i drętwienie nóg .Organizm poprzez zamierzone krwawienie z ranek usuwa śluz, płytki miażdżycowe i toksyny na zewnątrz. Podskórne pajączki(rozszerzone naczyńka) bardzo często znikają już po 1-3 zabiegach.

2. Ruch
To najprostszy sposób na wzmocnienie mięśni łydek i usprawnienie krążenia w nogach. Podczas wysiłku o wiele szybciej krąży nasza krew, jest lepiej dotleniona, pracują wszystkie ścięgna ,mięśnie, kości. Poprawia się wydolność naszego organizmu. Gdy się pocimy to z potem organizm usuwa toksyny. Minimum 2x w tygodniu po 1 godz. Wskazany jest wysiłek taki by się spocić-spacer, bieg, rower, basen itp.

3. Dieta
Jedzenie powinno być gotowane, ciepłe i ostro przyprawione(żołądek lepiej i szybciej trawi ciepły pokarm bo nie musi go podgrzewać, a ostre przyprawy odkażają przewód pokarmowy, zwiększają produkcję soków trawiennych, pobudzają szybsze krążenie krwi, po ostrym posiłku robi nam się ciepło ).Dobrze jest jeść dużo kasz, zbóż pełnoziarnistych ,jedzenie bogate w błonnik Jedzmy więcej owoców jagodowych. Jeżyny, maliny, jagody i truskawki zawierają flawonoidy, które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i zapobiegają powstawaniu żylaków.

4. Nadwaga
Jeśli ją mamy, koniecznie zrzućmy kilka zbędnych kilogramów. W ten sposób zmniejszymy obciążenie nóg i układu krążenia oraz znacząco poprawimy przepływ krwi.

5. Nogi w górze
Gdy siedzimy np. przed telewizorem, starajmy się trzymać nogi w górze, by zmniejszyć zaleganie krwi w nogach.

6. Naprzemienne natryski zimna-ciepła woda pobudzają krążenie

7. Kasztanowiec
Stosujmy preparaty u wyciągiem z kasztanowca. Zawarta w nim escyna wzmacnia ścianki małych naczyń krwionośnych. Możemy stosować zewnętrznie i wewnętrznie.

8. W czasie obrzęków stosujemy okłady:
-z tłuczonych liści białej kapusty, babki lancetowatej, lub startych surowych ziemniaków, moczu

9. Można stosować masaże nóg prowadząc ruchy od stopy w kierunku serca, by krew odpływała. W czasie masażu dobrze jest użyć nalewki z kasztanowca, lub propolisu, lub octu jabłkowego, albo gęsiego sadła.

10. Pamiętać, aby długo nie stać w jednej pozycji.

11. Ważne jest wygodne obuwie, nie na wysokim obcasie.

12. Można stosować lecznicze kąpiele z dodatkiem np. soli morskiej, wywaru z kory wierzby i kory dębu, wywaru z krwawnika i pokrzywy- będą działać ściągająco, likwidować obrzęki.

13. Pić herbaty ziołowe ze skrzypu, pokrzywy, krwawnika, naci pietruszki-poprawiające jakość krwi poprzez duże ilości krzemionki, żelaza, flawonoidów, pomagające oczyścić krew z toksyn.

14. Balneoterapia
Metoda ks. Sebastiana Kneippa. Oblewanie zimną wodą pleców i nóg – Zasada tej terapii jest prosta – w miejscach oblewanych zimną wodą kurczą się naczynia krwionośne. Reakcją organizmu jest gwałtowne przepompowanie krwi w te właściwe miejsca. Jest to zatem mechanizm wymuszający lepsze krążenie, a o to chodzi w kuracji. Naturalne sposoby leczenia i zapobiegania żylakom nie mają skutków ubocznych w przeciwieństwie do lekarstw syntetycznych.

W farmakologicznym leczeniu niewydolności żylnej stosowane najczęściej są antykoagulanty, środki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, które nie są obojętne dla naszego organizmu. Obciążają pracę wątroby i nerek. Stosowane długo osłabiają pracę wątroby i nerek, które nie potrafią potem usunąć toksyn z organizmu i choroba coraz bardziej postępuje. Jednak, aby nie mieć problemów z żylakami kończyn dolnych musimy uświadomić sobie, że zdrowie naszych nóg zależy przede wszystkim od nas samych. Nie ma cudownych tabletek, maści które zastosowane wyleczą nam nogi z żylaków-to my właściwym trybem życia, dietą, aktywnością fizyczną przygotowujemy naszą starość.